Úvodní stránka Rady a tipy Jak vybrat kamerovou parkovací sadu

Jak vybrat kamerovou parkovací sadu

Kamerové parkovací sady lze vybírat podle několika základních parametrů a záleží na každém zákazníkovi, co je pro něj prioritou. V tomto článku se pokusím přiblížit základní dělení parkovacích kamer a také použitelných monitorů.

Drátový nebo bezdrátový systém?

Toto je dilema skoro jako být či nebýt. V zásadě doporučujeme drátové systémy, protože co chodí po drátě, s tím většinou není problém. Natažení vodiče mezi kamerou a monitorem sice chvíli trvá, ale máte jistotu, že to bude běhat bez nějakého rušení. A cenově toto vychází nejlépe.
Jsou ale situace, kdy se bezdrátovému řešení nevyhnete a to třeba na karavanu nebo pokud je natažení vodiče z nějakého důvodu problematické. V takovém případě můžete použít buď levnější bezdrátové sady, které mají nižší dosah a není zaručeno, že nebude obraz něčím rušen, nebo můžete jít do sady s digitálním přenosem a u té už máte 100% jistotu, že obraz bude bez rušení. Digitální sady jsou samozřejmě dražší. U každé sady, která má digitální bezdrátový přenos, najdete toto napsané, většinou hned v názvu.

Kam s obrazem?

V zásadě jsou dvě až tři řešení. Záměrně to píši takto, protože třetí řešení je podle mého názoru prakticky nepoužitelné:

 1. Obraz můžete promítat na rádiu. Toto je velmi elegantní řešení. Jednodušší varianta je, pokud máte neoriginální 2DIN rádio. To má prakticky vždy vstup pro parkovací kameru. Pokud jej nemáte, rozhodně doporučuji nějaké zakoupit. Kromě parkovací kamery tak získáte i spoustu dalších užitečných vychytávek, jako je třeba Hands Free, streamování hudby z telefonu nebo možnost spustit Waze či jinou navigační aplikaci.
  Pokud máte originální autorádio a rádi byste obraz z kamery promítali na něm, bude zapotřebí dokoupit patřičný videovstup. Ty se pohybují od nějakých 600,- Kč až do několika tisíc Kč. Ty levnější jsou zpravidla na auta koncernu VW. Výběr není úplně jednoduchý, takže se na nás s důvěrou obraťte. Rádi poradíme, doporučíme.
   
 2. Můžete použít přídavný monitor. Monitory pro parkovací kamery se dělají ve dvou provedeních. Buď s umístěním na palubní desku nebo v provedení jako zpětné zrcátko.
  Monitor na palubní desku se lepí pomocí oboustranné 3M pásky. Některé modely mají také možnost umístit pomocí přísavky na čelní sklo. Nejmenší velikost bývá 4,3". Do osobního vozidla je pak ideální 5" monitor. Do nákladních a dodávkových vozidel doporučujeme monitory s úhlopříčkou 7".
  Monitory ve zpětném zrcátku se dělají ve dvou provedeních:
  Nacvakávací na stávající zrcátko - výhodou je zejména jednoduchá montáž a zpravidla také nižší pořizovací cena.
  S uchycením na originální úchyt na skle - tyhle monitory jsou pak k nerozeznání od originálních zrcátek. Je k nim ale potřeba dokoupit patice odpovídající úchytu na skle Vašeho vozu. Tyto patice většinou naleznete v doporučeném příslušenství a to nejen u zrcátek, ale lze je použít i u některých klasických monitorů. Použití takovéhoto řešení je možné pouze u vozů, které nemají u zrcátka různé dešťové a světelné senzory.
  U zrcátek všeobecně počítejte s tím, že díky zabudovanému monitoru je zrcátko celkově tmavší než klasické zrcátko. Přípdně lze zakoupit zrcátko s automatickým stmíváním, ale tam se cenově už pohybujeme výše.
  Pozor! Všeobecně je pro monitory důležité, že jakoukoliv kameru dáte na jakýkoliv monitor. Nesmí to však být kamera s AHD rozlišením. AHD kamery spolupracují pouze s AHD monitory!
   
 3. Kamery s wifi přenosem na telefon nebo tablet. Tuto možnost sem uvádím pouze pro úplnost a praktické využití si dokážu představit jen třeba na nějaké občasné monitorování nákladního prostoru, třeba při přepravě koní. Používat toto řešení ke každodennímu couvání by asi nebylo úplně praktické, protože při každém sednutí za volant a zařazení zpátečky, byste ještě museli z kapsy vytáhnout telefon, odemknout ho a zapnout na něm příslušnou aplikaci. A to nechcete...
  Pokud ale chcete, tak nějaké najdete v kategorii bezdrátové sady.

Jak vybrat kameru?

U kamer se rozlišuje několik základních parametrů:

PAL/NTSC - většinou není potřeba řešit. Všechny námi prodávané monitory zvládají obě normy. Důležitý je tento údaj v případě, že budete kameru zapojovat do originálního rádia. Tam je pak většinou potřeba jen jedna konkrétní norma. Bývá to NTSC.

IR přisvícení  - některé kamery jej mají a může pomoci při couvání  v úplné tmě. Nicméně většina kamer IR přisvícení nemá a není důvod se toho obávat. Dnešní kamery již vidí velice dobře i potmě. Stačí jim třeba pouliční osvětlení nebo couvací světla vozu.

Úhel snímání - u tohoto údaje Vás asi nepotěším, ale skutečnost je taková, že různí výrobci udávají tento parametr různě. Někteří jako úhlopříčku a jiní zase jako vodorovný úhel. Z tohoto důvodu doporučuji tento parametr vůbec neřešit. Kamery jsou pro couvání určené, takže by pro tyto účely měly být z hlediska "výhledu" vyhovující.

Pomocné linky v obraze - většina kamer je má a u většiny jdou i zapnout nebo vypnout. Máme dokonce kamery, které můžou do obrazu promítat dynamické trajektorie podle směru, kam zrovna couváte. Jak tyto dynamické trajektorie, tak pomocné linky je potřeba brát s rezervou. Je třeba si uvědomit, že tyto linky jsou na všech čipech kamer "nakresleny" stejně a přitom se čipy dávají do různých kamer, které se pak umísťují do různých míst na vozidle a každá s jiným sklonem vzhledem k zemi.

Přímý /zrcadlový obraz - přímý obraz se používá pro kamery instalované dopředu, zrcadlový pak pro kamery instalované dozadu. Pokud má kamera možnost výběru, provádí se střižením smyčky vodiče u kamery.

Provedení kamery UNIVERZÁLNÍ / OEM KAMERY - univerzální kamery můžete dát prakticky kamkoliv. Nejčastěji se instalují pod stříšku registrační značky. Oblíbenou verzí jsou také kamery v rámečku SPZ.
OEM kamery jsou určeny pro instalaci do konkrétního vozu.
Většinou se dávají výměnou za sklíčko osvětlení SPZ nebo výměnou za madlo kufru.
Pozor, zkratka OEM neznamená, že jsou tyto kamery určeny jako náhrada za originální kamery. Takové kamery v nabídce nemáme a dopojit naši kameru na kabeláž od originální kamery je většinou problematické nebo nemožné.