Úvodní stránka Rady a tipy Jak na výběr Hands Free

Jak na výběr Hands Free

Mobilní telefon je dnes neodmyslitelnou součástí našeho života. A abychom mohli řešit pracovní či soukromé hovory také při řízení automobilu, potřebujeme k tomu mít Hands Free.

Dávno už jsou pryč doby, kdy se dala dát prakticky do jakéhokoliv auta sada Parrot. Byly to skvělé sady, ale jejich prodej bohužel skončil. Aktuálně je nahradily sady Bury, nicméně jsou tu i další možnosti, jak telefonování v autě vyřešit:

 1. klasické řešení - Hands Free sada. Hands Free Bury najdete na odkazu ZDE. Zároveň je v této kategorii několik levných HF, které ale nejsou tak kvalitní co se zvuku týče a nejsou samozřejmě tak komfortní. Klasická tzv. "těžká" HF sada, což jsou právě modely od Bury, dokáže při hovoru automaticky ztišit rádio a po ukončení hovoru rádio zase zapnout. Zároveň má elektronicky řízený zvukový procesor, tak aby byl výsledný zvuk čistý a bez ozvěn. K zapojení Hands Free Bury, je ve většině případů potřeba dokoupit adaptér pro zapojení kabeláže.
   
 2. Bluetooth adaptér pro streamování hudby a telefonování - jedná se o malé krabičky, které se jednoduše zapojí zezadu originálního rádia. Dělají se ve dvou provedeních. Buď do vstupu určeného pro CD changer nebo do AUX vstupu. Je potřeba vybrat podle typu auta a modelu autorádia.
  Tyto adaptéry jsou primárně určeny k přehrávání hudby. Nicméně ty, které mají ve výbavě i mikrofon, lze použít také pro telefonování. Je však potřeba si uvědomit, že už z principu zapojení, nebudou fungovat stejně, jako klasická Hands Free. Pokud budete mít např. adaptér, který je zapojen do vstupu CD changeru a budete zrovna poslouchat něco jiného, než hudbu přes něj streamovanou, třeba rádio, bude potřeba při příchozím hovoru nejprve přepnout na CD changer a pak si teprve hovor přijmout. Je to sice jen drobnost, ale někomu to může vadit. Je tu ale i jedna výhoda. Některé adaptéry lze ovládat tlačítky na volantu a to včetně přijímání hovorů. Tato možnost je vždy popsána u konkrétního produktu.
  BT adaptéry najdete u nás v dvou kategoriích. Podívat se můžete na:
  Bluetooth CarClever
  USB/AUX/BLUETOOTH adapt.
   
 3. Výměna autorádia za rádio s Hands Free - toto se může na první pohled zdát jako nákladná varianta, na druhý pohled už tomu tak vůbec nemusí být. Podíváte-li se na ceny autorádií a porovnáte je s cenami Hands Free sad Bury, zjistíte, že autorádio koupíte mnohdy za nižší cenu. Nejlevnější jsou 1DIN autorádia. Každé, které má Bluetooth má zpravidla i možnost telefonování.
  Mnohem častěji se ale prodávají 2DIN rádia, která nabízejí za velmi dobrou cenu i mnoho dalších funkcí. Kromě telefonování např. také streamování hudby, navigaci pomocí oblíbených aplikací jako jsou Waze, Mapy.cz nebo Google Map, streamování hudby přímo z telefonu, přehrávání videí a další možnosti. Navíc, takové rádio udělá z Vašeho auta úplně jiný vůz.
  2DIN autorádia u nás najdete v těchto dvou kategoriích:
  1DIN a 2DIN univerzální
  2-DIN OEM Škoda, VW...